KONSERWACJA I REGULACJA OKIEN

Konserwacja okien

 

Wygodne, łatwe i ciche zamykanie, otwieranie i uchylanie okien, oraz drzwi zależy przede wszystkim od stanu okuć. Konserwacja czyli: regularne przeglądanie, czyszczenie i smarowanie są gwarancją bezawaryjności oraz szczelności okien.

O jakiej porze roku ją wykonywać i jak często?

Konserwacja uszczelek w oknach plastikowych PVC. Jakie są korzyści z regularnej konserwacji okien?

Okna każdego dnia chronią nas przed chłodem i gorącem, zanieczyszczeniami, pyłem i deszczem. Nie dziwi więc, że raz na jakiś czas konieczne jest ich mycie. Czyścimy szyby, parapety i ramy, bo to najbardziej widoczne elementy naszych okien. Jednak to nie one decydują o poprawnym stanie technicznym stolarki.         O sprawności okien świadczy przede wszystkim stan okuć i uszczelek.

Smarowanie okuć okiennych

Okucia w oknach plastikowych PVC odpowiadają za poprawne otwieranie, zamykanie i uchylanie skrzydeł okiennych lub drzwi balkonowych. Za szczelność i bezpieczeństwo. Do bezproblemowej i bezawaryjnej pracy wymagają regularnej regulacji i pielęgnacji. Konserwację należy rozpocząć o przeglądu ruchomych elementów okuć oraz punktów ryglujących (zaczepów). Należy zwrócić uwagę na stabilność połączeń poszczególnych elementów.
Należy sprawdzić czy okucia nie są uszkodzone oraz czy są czyste. Po odkurzeniu lub umyciu wilgotną ściereczką, powierzchnie robocze grzybków oraz rozwórkę należy przesmarować olejem do okuć, nie zawierającym kwasów i żywic.
Do konserwacji zaczepów używamy wazeliny technicznej lub odpowiedniego smaru.

Konserwacja uszczelek w oknach plastikowych.

W dzisiejszych czasach, kiedy koszty energii ciągle rosną, ważne jest, aby mieć dobrze izolowane okna, aby uniknąć strat ciepła w domu. Jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na izolację okna są uszczelki. Uszczelki w oknach plastikowych chronią przed przeciągami i wpływem wilgoci, dlatego ich konserwacja i regularna naprawa jest niezwykle ważna.

Pod wpływem niesprzyjających warunków atmosferycznych: wysokich oraz niskich temperatur, niezabezpieczone uszczelki w oknach tracą elastyczność. Z czasem stają się twarde, mogą wysychać i pękać. Można temu zapobiec regularną pielęgnacją oraz stosując odpowiednie preparaty. Najlepszy czas na konserwację to wiosna oraz jesień.
Konserwację uszczelek należy zacząć od wyczyszczenia gumy miękką ściereczką. Po wyschnięciu wcieramy specjalny płyn do czyszczenia i pielęgnacji uszczelek. Wykonana dwa razy w roku konserwacja uszczelek zabezpieczy je przed działaniem skrajnych warunków atmosferycznych

Dlaczego warto dbać o uszczelki w oknach?

Uszczelki w oknach plastikowych, to elementy, które odpowiadają za szczelność okna. Ich zadaniem jest chronić przed wnikaniem zimnego powietrza, a także wilgoci. Uszczelnienie okien wpływa na komfort cieplny mieszkańców domu oraz pozwala na oszczędności energii. Nieodpowiednia izolacja okna może prowadzić do strat ciepła, co z kolei zwiększa koszty ogrzewania.

Jak konserwować uszczelki w oknach plastikowych?

Właściwa konserwacja uszczelek w oknach plastikowych jest kluczowa dla ich długiej żywotności i skutecznej pracy. Poniżej przedstawiamy kilka sposobów, które pozwolą na utrzymanie uszczelek w dobrym stanie:

  1. Regularne czyszczenie – Regularne czyszczenie uszczelek pozwoli na usunięcie z nich brudu i kurzu, które mogą wpływać na ich funkcjonowanie. Należy użyć do tego celu wilgotnej szmatki i delikatnego detergentu.

  2. Smarowanie – Uszczelki w oknach plastikowych wymagają regularnego smarowania, co pozwala na utrzymanie ich elastyczności. Do smarowania należy użyć specjalnych olejów lub smarów.

  3. Wymiana uszczelek – Jeśli uszczelki są uszkodzone, należy je wymienić.

Czyszczenie profili okiennych.

Przy myciu szyb możemy skorzystać z dowolnego płynu dostępnego w sklepach z chemią gospodarczą. Przy wyborze środka do czyszczenia profili okiennych, należy zachować zdecydowanie większą ostrożność.
Zwykłe mleczka do czyszczenia posiadają najczęściej zasadowy odczyn, co powoduje niszczenie powłok antykorozyjnych okuć. Proszki natomiast mogą zarysować delikatną powierzchnię profilu.
Brudne profile plastikowe oraz okna drewniane czyścimy wyłącznie środkami o naturalnym PH.

Wymiana uszczelek

Uszczelki są najważniejszym elementem, który zabezpiecza przed nieszczelnością stolarki. Oprócz właściwości izolacyjnych, uszczelki chronią przed wnikaniem wody i wilgoci i kurzu do domu. Zmniejszają również hałas dochodzący z zewnątrz. Jednak wraz z upływem czasu oraz pod wpływem różnych czynników zewnętrznych, uszczelki tracą swoje właściwości. Przyczynia się do tego również brak odpowiedniego serwisowania.
Gdy wyczujemy jakiekolwiek nieszczelności warto wezwać profesjonalny serwis w celu konserwacji lub wymiany uszczelek.

Regulacja okien i drzwi balkonowych

Kiedy warto regulować okna?

Nawet najlepsze okna plastikowe oraz drewniane, po pewnym czasie będą wymagać regulacji okuć. Regulacja polega na wyrównaniu pozycji skrzydła względem ramy lub zmianie docisku skrzydła do ramy.
Warto to zrobić, gdy pojawią się trudności z otwieraniem i zamykaniem lub z nieszczelnością.

Oraz gdy chcemy przygotować się na zbliżającą się zimę lub lato.

Jeśli podczas zamykania lub otwierania okna lub drzwi balkonowych wyczuwalny jest opór, prawdopodobnie skrzydło okna opadło lub zmieniło położenie względem ramy i wymaga regulacji. Sytuacja taka jest bardzo częsta zwłaszcza w przypadku dużych i ciężkich okien, takich jak okna balkonowe.

Skrajne temperatury mają istotny wpływ na rozszerzanie i kurczenie materiału z którego wykonane są okna. Okna pod wpływem upałów powiększają się co w połączeniu ze zbyt mocnym dociskiem skrzydła do ramy może powodowaćtrudnościami z zamykaniem i otwieraniem okna, napięciem na zawiasach, tarciem ramy o skrzydło oraz złą wymianą powietrza.

Zimą sytuacja jest odwrotna, okno kurczy się. Powoduje to nieszczelności przez które ucieka ciepło.
Najbardziej wrażliwe na zmiany temperatur są okna plastikowe, potocznie nazywanymi oknami PCV.

(Prawidłowa nazwa tworzywa to PVC czyli: skrót od poli vinyl chloride lub PCW skrót od polichlorek winylu)

Regularna regulacja i konserwacja okuć okiennych zapewni Ci bezproblemowe użytkowanie stolarki okiennej przez wiele lat.

W razie potrzeby zapewniamy nowe elementy okuć na wymianę, oraz naprawę okuć. Możemy doposażyć okna w nowe funkcję, np. Przerobić okno rozwierne na uchylno-rozwierne. Wymienić klamki, dołożyć zaczepy, zatrzaski balkonowe lub wymienić całe okucia.

Wymieniamy i naprawiamy okucia takich marek jak: Okucia Maco, okucia Roto, okucia Romb, okucia Winkhaus, okucia Siegenia, okucia Vorne, okucia Aubi, okucia GU.

Regulacja okien i drzwi balkonowych – szczegóły usług:

 • –  Regulacja okien, regulacja okuć

 • –  Regulacja docisku okien

 • –  Wymiana okuć

 • –  Konserwacja okuć

 • –  Czyszczenie okuć

 • –  Wymiana klamek

 • –  Wymiana zawiasów, naprawa zawiasów

 • –  Montaż zatrzasków balkonowych

 • –  Montaż klamek z kluczem

 • –  Doszczelnianie okien

 • –  Wymiana uszczelek

 • –  Montaż nawiewników okiennych

Zadzwoń teraz po bezpłatną konsultację i wycenę

Nie czekaj – zadzwoń i poinformuj nas o Twoim problemie. Pojawimy się na miejscu tak szybko, jak to możliwe!

naprawa okien Poznań